budova ÚVTOS Ružomberok, Dončova 6, Ružomberok +421 918 101 131 info@ipa-rk.sk

Po minuloročnej ochutnávke vín z malokarpatskej oblasti v Šenkviciach sme sa tentokrát rozhodli ochutnať vína aj z opačnej strany Slovenska, z Tokajskej oblasti. A tak ráno, v deň výročia Nežnej revolúcie, za krásneho slnečného počasia sme vyrazili za someliérskymi zážitkami do mekky Tokaja – dedinky Malá Tŕňa. Cesta ubiehala v pohode, až na malé nevoľnosti niektorých účastníkov pri zostupe z horského prechodu Vernár, spôsobené množstvom ostrých zákrut. Príjemným spestrením dlhej cesty tak bola návšteva jednej z najznámejších jaskýň Slovenska - jaskyne Domica. O jej nádhere sme sa presviedčali počas zhruba hodinového vstupu. Trochu nás mrzelo, že sme nemohli absolvovať aj prehliadku časti jaskyne, ktorá sa realizuje na člnoch. Z dôvodu extrémne nízkej zrážkovej činnosti počas roka v oblasti Gemera totiž v koryte jaskynnej riečky nebola žiadna voda. Po návšteve jaskyne nám riadne vytrovilo, no nájsť vhodné miesto na zahnanie hladu sa v tejto lokalite, v deň štátneho sviatku, ukázalo ako značný problém. Nakoniec sa šťastena na nás predsa len usmiala a tak sme, síce s hodinovým sklzom, ale sýty, pokračovali až do cieľa našej cesty. V Malej Tŕni, na malom nádvorí štýlového domčeka nás srdečne privítala usmievavá sprievodkyňa a po úvodných slovách sme zostúpili do útrob najstarších pivníc Tokaja. Najskôr sme absolvovali prehliadku týchto historických skvostov, a potom, v jednej z nich, začala samotná degustácia, počas ktorej sme okrem dráždenia chuťových pohárikov nasávali aj informácie o špecifikách tokajských vín. Každou chutnanou vzorkou narastali nielen vedomosti o vinárskom umení, ale samozrejme aj nálada účastníkov. Po dopití poslednej kvapky nám neostalo nič iné ako zakúpiť dostatočné zásoby na spiatočnú cestu, poďakovať a rozlúčiť sa. Cesta domov ubiehala vo veselom duchu a v neskorý večer sme bez problémov dorazili do Ružomberka. Akcie sa zúčastnilo 11 členov územnej úradovne a 14 ich rodinných príslušníkov.

1  2  3

Dňa 29. septembra 2018 sa v Mýte pod Ďumbierom konal každoročný Národný kongres Slovenskej sekcie IPA.

Dôležité body programu rokovania:
1. Výročná správa o činnosti, hospodárení a o stave majetku Slovenskej sekcie IPA za rok 2017.
2. Návrh Výkonného prezídia Slovenskej sekcie IPA na pozastavenie hlasovacieho práva územným úradovniam Slovenskej sekcie IPA (z dôvodu slabej platobnej disciplíny územných úradovní resp. ich členov).
3. Návrhy Výkonného prezídia Slovenskej sekcie IPA a niektorých územných úradovní na zmenu a doplnenie stanov Slovenskej sekcie IPA.
4. Určenie výšky členského príspevku a výšky odvodu na účet Slovenskej sekcie IPA v roku 2019.
 

Aj tento rok bol kongres obohatený sprievodným podujatím, Víkendom priateľstva Slovenskej sekcie IPA tentokrát pod patronátom Územnej úradovne Banská Bystrica, ktorého sa zúčastnili dvaja naši členovia s manželkami. Po ubytovaní v hotely Mýto bola naplánovaná prehliadky obce a vo večerných hodinách wellness. V sobotu bol zorganizovaný výlet Čiernohronskou železnicou do múzea lesných železníc v Čiernom Balogu. Po pútavom výlete si poobede opäť oddýchli v hotelovom wellnesse a načerpali sily na večerné spoločenské podujatie pri hudbe a tanci. Pobyt v hoteli bol ukončený v nedeľu raňajkami. Nasledoval ešte výlet z južnej strany lanovkou na Chopok. Potom sa už členovia územných úradovní plný zážitkov rozlúčili a cestovali do svojich domovov.

1  2  3

V piatok 31. augusta 2018 popoludní v upršanom počasí sme do autobusu postupne naložili 20 bicyklov. Rozhodli sme sa zdolať nástrahy horského terénu s cieľom dosiahnuť hotel Kráľova Studňa ešte pred zotmením. Niektorí sa vybrali náročnejšou trasou z Liptovských Revúc, väčšina uprednostnila menej náročnú, ale rovnako zaujímavú trasu z Malého Šturca. Počas presunu sme sa kochali krásami horského prostredia a absenciu občerstvovacích zariadení sme sanovali vlastnými zásobami. Tesne pred zotmením sme všetci dorazili do cieľa, teda skoro všetci – nakoľko zradil technický stav autobusu. Vyhladnutí a vysmädnutí sme napojili naše chuťové poháriky a zvyšok večera sme strávili v družnej debate. Po raňajkách sme pokračovali na bicykloch horským hrebeňom Veľkej Fatry cez Krížnu a Ostredok smerom pod Borišov. Náročnosť trasy si vyžadovala časté zastávky, tá najočakávanejšia bola na Chate pod Borišovom, kde sme si dali kapustnicu aj vytúžené pivo. Po niekoľkých minútach odpočinku sme sa opäť rozdelili – niektorí pokračovali popod vrchol Ploskej do Liptovských Revúc, väčšina sa ale pobrala zarasteným rúbaniskom smerom ku koncu nekonečnej Ľubochnianskej doliny. Po jej zdolaní sme sa ešte zastavili v miestnom pohostinstve a po určitom čase sme sa rozlúčili s pocitom neopakovateľných zážitkov.

1  2  3

Druhú júnovú sobotu sme v spolupráci so Základnou organizáciou Odborového zväzu pri ÚVTOS Ružomberok zorganizovali už tretí ročník úspečnej akcie Šálug 2018. V útulnom podhorskom prostredí športového areálu v Ludrovej sme v doobedňajších hodinách varili guláš pre všetkých prihlásených členov obidvoch organizácií, ich rodinných príslušníkov a priateľov. Aj tento rok môžeme konštatovať, že počasie nesklamalo. Preto sa okrem debát v družných diskusných skupinách niektorí športoví nadšenci vrhli na loptové hry, čo ocenili najmä prítomné deti. Po športových výkonoch sme energiu doplnili výborným gulášom a pri ohni sme si opiekli špekáčiky. Akcia sa opäť vydarila. Guláš bol výborný, všetci sme sa dobre zabavili, niektorí si aj zašportovali. Akcie sa zúčastnilo 21 členov našej územnej úradovne, spolu s rodinnými príslušníkmi nás bolo bezmála 40.

1  2  3

Tradičná zimná akcia našej územnej úradovne „skialpový pochod na Smrekovicu“, ktorá zaknihovala už svoj ôsmy ročník, sa oproti predchádzajúcim ročníkom vyznačovala dvoma špecifikami. Po prvý krát sa uskutočnila v priebehu troch dní, čoho dôvodom bola najmä dĺžka plánovanej trasy. Pochod na Smrekovicu z Liptovských Revúc sme sa totiž rozhodli obohatiť o návštevu Chaty pod Borišovom. Druhým špecifikom bola nočná túra za pomoci „čeloviek“, ktorou sme pochod na Smrekovicu započali. V piatok večer sme za oblačného počasia vyrazili od penziónu Horec v Liptovských Revúcach. Cestou na Ploskú nás sprevádzalo husté sneženie a na jej vrchole sa pridala hustá hmla. Nakoľko tma, nepriazeň počasia a neznalosť terénu väčšiny účastníkov nabádali k veľkej opatrnosti, zodpovednosť za skupinu pri zostupe z Ploskej prevzal skúsený horal Peťo. Ako ostrieľaný znalec tamojšieho prostredia nám zostup na Chatu pod Borišovom spestril aj neplánovaným výletom v lokalite Chyžky. V tomto romantickom prostredí nám priblížil problematiku orientácie v prírode ako aj práce s navigáciou GPS a predviedol aj ukážky zvládania náročnejšieho terénu v noci. Po dva a pol hodinovom zostupe, očarení krásami zimnej nočnej Veľkej Fatry, sme tesne pred polnocou, so slovami „chvála Bohu“, dorazili na Chatu pod Borišovom. Večer plný neuveriteľných zážitkov ukončila milým príhovorom až chatárka. Druhý deň ráno sme plní elánu vyrazili za našim cieľom. Počasie nám prialo, hmla so snežením ustúpili, a tak sme sa mohli kochať pohľadmi na okolitú krajinu. Z časových dôvodov sme tentokrát upustili od výstupu na Rakytov, ktorý sme traverzom obišli. Počas občerstvovacích prestávok sme debatili najmä o zážitkoch predchádzajúceho večera, nakoľko v nás zanechali silné dojmy. Tajne sme dúfali, že nám Peťo pripraví nejaké prekvapko aj počas tejto túry, no sklamal nás. Pred zotmením, bez vážnejších problémov, sme dorazili na Smrekovicu, kde nás privítali ostatní účastníci akcie. Po chutnej večeri, ako býva zvykom, viacerí z nás regenerovali v hotelovom wellnesse a neskôr v príjemnej atmosfére baru. V nedeľu padli vhod neskoré raňajky a po tradičnom „kapurkovom“ sme ukončili pobyt na Smrekovici. Skupina lyžiarov sa vydala na pochod na Malinô Brdo, ostatní sa odviezli na Bodegu a odtiaľ domov. Akcie sa zúčastnilo 21 členov územnej úradovne (11 lyžiarov, 10 turistov).

1  2  3